8.11.2015
Kolekcje muzeów uniwersyteckich są niezwykle zróżnicowane. Obejmują obiekty związane z nauką, edukacją, z życiem i działalnością wybitnych badaczy lub charyzmatycznych nauczycieli i wychowawców. W muzealnych zbiorach znajdują się dokumenty, publikacje, fotografie – wszelkie artefakty (w języku muzealników artefakt to obiekt, eksponat) związane z Uczelnią, niosące ze sobą fragment opowieści na temat jej historii, tradycji i dziedzictwa. Jest rzeczą oczywistą, że bogatsza, bardziej różnorodna kolekcja przedstawia pełniej obraz uczelni na przestrzeni lat. Ponadto jest atrakcyjniejsza dla widzów, oferując więcej zaskakujących wrażeń.
Rozpoczynamy dziś czwarty rok prezentacji „Tajemnic z muzealnej półki”. Mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłych latach przyniesie naszym Czytelnikom nie tylko wiedzę na temat historii GUMed, lecz również sprawi przyjemność. Sekrety odkrywane co miesiąc to również zaproszenie do odwiedzenia Muzeum. Poza ekspozycją stałą prezentujemy wystawę „Siedemdziesiąt”, inspirowaną jubileuszem Uczelni. Już wkrótce udostępnimy „Tajemnice z muzealnej półki rok trzeci 2014-2015”, której bohaterami będę eksponaty odkryte na naszej półce w ubiegłym roku akademickim.
Na muzealnej półce znajdujemy unikalną, związaną z Akademią Medyczną w Gdańsku i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym kolekcję kubków. Projektowane i wykonywane przez lata, przynoszą wspomnienia minionych czasów, trendów we wzornictwie, sposobów promocji Uczelni. Są cennym obiektem dla kolekcjonerów. Zgromadzone w wielu domach i służbowych gabinetach, na specjalnych półkach lub wewnątrz przeszklonych witryn, stanowią obiekt dumy i starań właścicieli. Takie samo znaczenie i wartość przedstawione kubki mają dla Muzeum GUMed. Wśród nich wyjątkowy rarytas – kubek z błędem w napisie Uniwersytet, którego nie przytoczymy w obawie przed przypadkowym, podświadomym utrwaleniem w świadomości. Koniecznie trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że błąd ten powstał w firmie realizującej zlecenie. Kiedyś spowodował podniesienie ciśnienia, dziś już tylko bawi i… stanowi jedną z atrakcji naszej kolekcji.
Prezentowane kubki przekazała do Muzeum Joanna Śliwińska z Sekcji Informacji i Promocji.