Wystawy czasowe

StartWystawy czasoweWystawy czasowe
Rozwiń

Bez tytułu.png

W dniach od 11 października do 30 listopada br. w przestrzeni Parku Zielonego zagości wystawa, przygotowana przez Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie ona czekała na wszystkich zwiedzających, w tym Studentów i Pracowników naszej Uczelni, zmierzających do pracy i na zajęcia.

Celem przedsięwzięcia jest przywołanie dawnych narzędzi używanych przez medyków, które na skutek postępu w nauce i technice skryły się w piwnicach, na strychach domów prywatnych, pracowni i zakładów lub całkowicie odeszły w zapomnienie. Wystawa na moment odsuwa to, co istotne w codziennej pracy lekarza – precyzję pracy narzędzia, wygodę jego użycia i sprawność działania – aby przedstawić długą drogę rozwoju, jaką przeszła medycyna jako dyscyplina naukowa. Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przygotowało też opowieść o początkach Uczelni, jej wybitnych Pracownikach – postaciach, bez których nie byłoby współczesnego Uniwersytetu. Profesorowie, tacy jak Michał Reicher, Stanisław Hiller czy Włodzimierz Mozołowski wychowały pokolenia lekarzy w Gdańsku po 1945 r. Co znamienne, nie piszemy tutaj tylko o przygotowaniu merytorycznym, ale też o świadectwie postawy i szacunku, jakimi te osoby były darzone wówczas i są nadal przez obecną społeczność uniwersytecką.

Przedsięwzięcie jest elementem realizacji projektu Muzeum pod nazwą „Przyszłość dzięki przeszłości”. Początki Akademii Lekarskiej, jej geneza i współzałożyciele stanowią rozbudowany wstęp do opowieści o eksponatachnarzędziach wykorzystywanych przez te osoby i ich następców w pracy laboratoryjnej, klinicznej czy naukowej. Za naszymi obiektami kryją się tajniki rzemiosła, wyjątkowość sprzętu i fascynujące historie, wpisujące się w dzieje rozwoju nauki, techniki, a także losy Polski i Polaków w XX wieku – mówi Maciej Badowicz, zastępca koordynatora projektu i kurator wystawy.

Wystawa została dofinansowana z projektu Społeczna odpowiedzialność nauki, realizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) w ramach projektu Przyszłość dzięki przeszłości Muzeum GUMed.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Opowieść o rozwoju medycyny

Park Zielony (od strony ul. Marii Skłodowskiej – Curie) , 11.10.2021 – 30.11.2021 r.

Scenariusz i koncepcja wystawy– Maciej Badowicz, Marek Bukowski, Zuzanna Zapisek

Opracowanie merytoryczne / Content – Maciej Badowicz, Marek Bukowski

Wystawę opracowano na podstawie cyklu Tajemnice z muzealnej półki

Korekta i redakcja – Maciej Badowicz, Jolanta Świerczyńska-Krok

Tłumaczenie (EN)– Janusz Springer, Adam Tuszyński

Skład i opracowanie graficzne– Zuzanna Zapisek

Zdjęcia / Photographs – Paweł Paszko, Paweł Sudara, zasoby Muzeum GUMed, zasoby UMK w Toruniu

DSCN5024.JPG
DSCN5028.JPG
DSCN5025.JPG
DSCN5027.JPG