OKUPACYJNY SOLIDARNOŚCIOWY STRAJK STUDENTÓW AKADEMII MEDYCZNEJ W GDAŃSKU (7-17 LISTOPADA 1980 ROKU)
ROZMOWY „OSTATNIEJ SZANSY”Dzień 7 listopada 1980 roku (piątek), Sala Herbowa Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Delegaci pracowników służby zdrowia NSZZ „Solidarność”, na czele z Aliną Pieńkowską, przewodniczącą delegacji pracowników służby zdrowia NSZZ „Solidarności” i doradcą strony związkowej, Lechem Kaczyńskim, przybyli na kolejną turę rozmów z władzami komunistycznymi [reprezentowanymi przez ministra zdrowia Mariana Śliwińskiego]. Przedmiotem negocjacji była o poprawa stanu polskiej służby zdrowia.
„Kierujemy się głęboką troską nie o własne interesy, ale o dobro największe – zdrowie całego społeczeństwa. Jesteśmy bowiem rzecznikami wszystkich obywateli naszego kraju, których narodzinom i śmierci towarzyszymy w codziennej naszej pracy” – powiedziała dr Jadwiga Wasilewska, reprezentująca Związkowców, zwracając się do ministra Śliwińskiego.
Z racji charakteru pracy, pracownicy ochrony zdrowia nie brali powszechnego udziału w strajkach Sierpnia’ 80. Dostrzegali jednocześnie wszelkie wady systemu lecznictwa – zły lub katastrofalny stan polskich szpitali, brak miejsc i łóżek dla pacjentów, niskie pensje lekarzy, pielęgniarek, położnych i pracowników niższego szczebla a co za tym idzie narastający niedobór kadr fachowych. Wskazywano ponadto na braki w sprzęcie medycznym, niedoinwestowanie szpitali, poradni, sanatoriów i wady systemu kształcenia w akademiach medycznych. To wszystko kontrastowało z treścią sprawozdań przygotowywanych na potrzeby władz centralnych i mediów, „lukrujących” rzeczywistość.
POCZĄTEK STRAJKU
Minister zdrowia po telefonicznej konsultacji z premierem, przedstawił ostatnią propozycję niewielkiej podwyżki wynagrodzeń . Po odrzuceniu jej przez Związkowców rozpoczął się strajk okupacyjny w Sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego. Organizatorzy protestu mieli świadomość negatywnego odbioru swojej akcji, stąd też szybko pojawiały się postulaty o zastępstwa w pracy za członków Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i obawy o zaszkodzenie legalizacji NSZZ „Solidarność”. Decyzja Sądu Najwyższego, w tej sprawie zapaść miała w poniedziałek 10 listopada. Dlatego jedynie w Gdańsku, w imieniu całej służby zdrowia, podjęto protest w formie strajku okupacyjnego. Do placówek szpitalnych i medycznych w całym kraju wysłane zostały prośby o nieprzerywanie pracy i poparcie akcji strajkowej poprzez noszenie biało-czerwonych opasek. Tylko jedna osoba w głosowaniu była przeciwna akcji strajkowej w ogóle.
7 listopada 1980 r., piątek
Chwilę po zakończeniu rozmów w dniu dotarła do Gdańska informacja o zatrzymaniu przez pracowników komunikacji miejskiej ruchu w innych miastach, w ramach solidarności ze protestującymi. Informacja o strajku okupacyjnym służby zdrowia była podawana na cały świat za pośrednictwem Radia Wolna Europa. Z uczestnikami strajku rozmawiał wysłannik BBC. Do akcji pracowników personelu medycznego przyłączyli się pracownicy oświaty. Komitety „NSZZ Solidarność” innych branż wysyłali deklaracje poparcia protestu.
Jeszcze tego samego dnia przedstawiciele służby zdrowia w NSZZ „Solidarność” wydali oświadczenie, w którym domagali się spełnienia postulatów. Na egzemplarzu, znajdującym się w zbiorach Muzeum zwraca uwagę dopisek odręczny, który głosi: „Okupacyjny, Solidarnościowy Strajk Studentów Akademii Medycznej w Gdańsku Trwa!!! Żądamy lekarstw i szpitali dla Ciebie!!!”
STRAJK STUDENTÓW AMG
We wrześniu 1980 studenci AMG apelowali o solidarność i poparcie dla postulatów MKS-u, wysuwając jednocześnie własne postulaty celem demokratyzacji życia na polskich uczelniach wyższych:
„Domagamy się utworzenia niezależnej samorządowej organizacji studenckiej o charakterze apolitycznym, mogącej stać się autentyczną reprezentacją wszystkich studentów , bez względu na ich poglądy polityczne.”
NSZP swój projekt programu przedstawiła w dokumencie datowanym na 27 września 1980 r. Pierwszy numer biuletynu NSZP opublikowano 3 listopada 1980 r. Przedstawiał on różnice z SZSP [Socjalistycznym Związkiem Studentów Polskich], który „powstał odgórnie w 1973 roku”, i działał „pod ideowo-politycznym kierownictwem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”.
Z początkiem października (1.10) 1980 r. sytuację na uczelniach zaostrza postawa Socjalistycznego Zrzeszenia Studentów Polskich na Akademii Medycznej w Gdańsku. W wydanym tego dnia komunikacie informuje o powstaniu na AMG Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich, proponując utworzenie wspólnego Parlamentu Studentów na potrzeby kontaktów z władzami Uczelni i podmiotami zewnętrznymi.
Na 6 listopada 1980 r., na godzinę 17.00 zostało zwołane zebranie, z jednoczesną odezwą informującą że NZSP podejmuje akcję solidarnościową z przedstawicielami służby zdrowia zrzeszonymi w NSZZ „Solidarność”.
7 listopada 1980 r.,piątek
W budynku Starej Anatomii AMG rozpoczął się wiec, z udziałem ok. 300 studentów. Na wieść o rozmowach strony związkowej z władzą, zakończonych bez konkretnych ustaleń o zmianach w służbie zdrowia, proklamowano strajk okupacyjny – pierwszy w studenckim środowisku od marca 1968 roku. Strajk rozpoczął się w budynku w budynku „Starej Anatomii” (CGN) by następnie przenieść się do IBM (CBM). Początkowo w strajku uczestniczyło około 300 osób, podczas przenoszenia się do IBM -1000, a w szczytowym jego momencie 2000 osób.
Wieczorem do IBM przybył Lech Wałęsa. W Biuletynie strajkowym odnotowano fragmenty jego wystąpienia:
„Skończyła się zabawa władz ze społeczeństwem. Skończyły się żarty. Nie będzie już żadnych ustępstw. Rozpoczyna się trudna walka. Od dnia jutrzejszego wybrane zakłady pracy, w przypadku nie podjęcia rozmów komisji rządowej z przedstawicielami NSZZ »Solidarność« Pracowników Służby Zdrowia, podejmie strajk”.
Ze strajkującymi studentami spotkały się władze AMG, Rektor uczelni, prof. Brzozowski stwierdził, że mimo nielegalności akcji strajkowej nikogo nie pociągnie do odpowiedzialności.
8 listopada 1980 r., sobota
Tego dnia zostało wyłonione prezydium komitetu strajkowego, z przewodniczącym Mirosławem Górskim i zastępcami: Piotrem Lassem i Wojciechem Romuk-Wodorackim na czele.
Późną nocą swój występ dla studentów dał Marek Grechuta z zespołem, przebywający akurat w Gdańsku w ramach trasy koncertowej.
9 listopada 1980 r, niedziela
W sali wykładowej Zakładu Anatomii Prawdziwej AMG o godzinie 11.00 odbyła się msza święta.
Uczestniczących w strajku studentów odwiedzili [w kolejnych dniach również odbywały się występy] artyści z teatrów zrzeszonych w ramach NSZZ „Solidarność”, w tym artyści teatru „Wybrzeże” i muzycy Opery Bałtyckiej.
Tymczasowa Strajkowa Grupa Muzyczna Studentów AMG dała w Sali Herbowej trzygodzinny koncert dla strajkujących związkowców.
10 listopada 1980 r, poniedziałek
W godzinach popołudniowych do strajkujących na AMG i w Urzędzie Wojewódzkim dotarła informacja o zarejestrowaniu NSZZ „Solidarność” na mocy decyzji SN.
12 listopada 1980 r., środa
W Biuletynie Strajku opublikowano informację o udziale studentów NSZP we mszy świętej, odprawionej w Bazylice Mariackiej o godzinie 18.00 i pochodzie pod pomnik Jana III Sobieskiego. Tam zostało wygłoszone przemówienie okolicznościowe przez Piotra Juszkiewicza, studenta AMG:
„Dziś przeżywamy dni podobne do tych z końca 1918 roku. Też jesteśmy pełni nadziei na budowanie wspaniałego kraju naszych marzeń. Marzeń, które na naszych oczach stają się rzeczywistością.”
W dniach od 7 do 17 listopada 1980 roku odbywały się wykłady mi.in. Prof. Mariusza Żydowo dotyczące historii, spotkania z Jackiem Kuroniem, Aleksandrem Hallem, Dariuszem Kobzdejem, Andrzejem Rybickim, Andrzejem Wajdą, Krystyną Zachwatowicz, kpt. ŻW Teresą Remiszewską, Z koncertami poza wspomnianym wcześniej Markiem Grechuta, wystąpili, deklamując wiersze, aktorzy Teatru Wybrzeże: Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis, Stanisław Michalski, H. Słojewska, J. Twardowski, oraz Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Stuhr, Andrzej Zaorski, Stanisław Niwiński czy Dorota Stalińska, która swoim mini-recitalem wzbudziła powszechny aplauz zgromadzonych w IBMie studentów. Odbywały się również, dyskusje dotyczące medycyny.
POROZUMIENIE
14 listopada 1980 roku (piątek)
Alina Pienkowska poinformowała strajkujących w Urzędzie Wojewódzkim, że od następnego dnia (15 listopada, sobota) rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami strony rządowej, celem osiągnięcia porozumienia. Do Gdańska przybył wiceminister Andrzej Jedynak, pełnomocnik rządu ds. realizacji Porozumienia Gdańskiego. Podczas spotkania w Urzędzie wojewódzkim omawiane były kwestie podwyżek, inwestycji w służbę zdrowia i dostępu do leków.
Do punktu 16 Porozumienia Sierpniowego został dodany załącznik, który w 30 punktach informował m.in. o powstaniu karty praw pracownika służby zdrowia, wzroście dodatków za pracę w warunkach szczególnych i poprawie socjalnego bytu pracowników ochrony zdrowia. Ze strony związkowej negocjowali z rządem m.in. Alina Pienkowska, Bogdan Lis czy Lech Kaczyński.
17 listopada 1980 r., poniedziałek
Komitet Organizacyjny Solidarnościowego Strajku Okupacyjnego AMG wydał komunikat specjalny, w którym pisano:
„I znów popłyną z głośników radiowych, ekranów telewizyjnych, czasopism całego kraju słowa: NIE MA TU ZWYCIĘZCÓW – ZWYCIĘŻYLISMY WSZYSCY. Ale zwycięzcy są, i dumni być możemy, że niezależny, demokratyczny ruch młodzieży akademickiej naszego środowiska przyczynił się do tego osiągnięcia.”