grudzień 2017 – Pamiątki po Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie

StartTajemnice z muzealnej półki2017/2018grudzień 2017 – Pamiątki po...

grudzień 2017 – Pamiątki po Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie

8.12.2017

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie ma szczególne znaczenie dla Naszej Alma Mater.
Znalazło to potwierdzenie w odpowiednim zapisie w Misji i Statucie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wpływy wileńskiej uczelni, jej pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska i posiadanego tytułu naukowego są widoczne pomimo upływu lat i wykruszania się szeregów Osób pamiętających tamto Miasto z okresu dwudziestu lat funkcjonowania USB poprzez wszystkie straszne lata wojenne aż do zakończenia długiej podróży poprzez liczne miasta Polski, zakończonej w Gdańsku.

Uniwersytet Stefana Batorego, jego katedry i kliniki funkcjonują w naszej świadomości. Najczęściej jako niewyraźne wspomnienie czegoś, co istniało i funkcjonowało w przeszłości. Tym bardziej istotnym jest sięganie do zachowanych wileńskich pamiątek.
W kolejnym, ostatnim w tym roku kalendarzowym odcinku „Tajemnic z muzealnej półki” odkrywamy unikalne obiekty pochodzące z Kliniki Chirurgii oraz Oddziału Radiologii przy Klinice Wewnętrznej. W kolekcji Muzeum GUMed znalazły się ostatnio historie choroby i radiogramy z tych właśnie jednostek USB.

Na zdjęciach koperta zawierająca radiogramy. Uwagę zwraca niezwykłą uroda czcionek druku i czytelność odręcznego pisma. Zawdzięczamy to jakości atramentu oraz skuteczności lekcji kaligrafii, jakie obowiązywały w szkołach tamtych lat. Współcześnie, tak wyraźne pismo, zaskakuje pacjentów, a odważniejsi, bądź bardziej zaskoczeni, komentują to słowami: „Pan Doktor pisze tak wyraźnie, zupełnie nie jak lekarz!”.
Zachęcamy do lektury kilkunastu zdań pochodzących sprzed prawie osiemdziesięciu lat. Możemy oczywiście zaprezentować tylko niewielkie fragmenty zachowanej dokumentacji. Poza znaczeniem związanym z jej pochodzeniem z Wilna, przynosi ona niezwykle ciekawe informacje na temat medycyny końca lat trzydziestych dwudziestego wieku. Pole do poszukiwań dla historyków medycyny.

Opisywane pamiątki trafiły do Muzeum GUMed dzięki prof. Zdzisławowi Wajdzie i pomocy prof. Andrzeja Stanka i prof. Tomasza Mazurka.

DSCN4080.JPG
InkedDSCN4090_LI.jpg