sierpień 2018 – Szpital św. Ducha

StartTajemnice z muzealnej półki2017/2018sierpień 2018 – Szpital św....

sierpień 2018 – Szpital św. Ducha

8.08.2018

Pogodne tegoroczne lato sprzyja podróżom, których celem mogą być liczne Muzea znajdujące się w pobliżu Gdańska. Tajemnice z muzealnej półki zapraszają do Fromborka. Wspólnie odwiedzimy Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny) Muzeum Mikołaja Kopernika. Od 25 maja br. prezentowana jest w nim wystawa Theatrum anatomicum, poświęcona budowie ludzkiego ciała i naukowym sposobom jego badania.

Anatomia fascynuje ludzkość, stanowi tajemnicę i wyzwanie. Studiowana przez wieki pozwoliła stopniowo poznać skomplikowaną budowę naszego ciała. Wciąż jednak, u schyłku drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku, zdobywamy nowe informacje na temat ciała człowieka.

Jak napisała w katalogu wystawy jej autorka dr Jowita Jagla: „Tytuł ekspozycji Theatrum anatomicum nawiązuje do teatrów anatomicznych, budowanych w Europie od końca wieku XVI, pełniących funkcję użytkową i symboliczną. Były one miejscami aktywnie zdobywanej wiedzy o ciele ludzi i zwierząt, stanowiły obszar eksperymentów i zuchwałych doświadczeń, jednocześnie zaś przez pełen metafor wystrój scenograficzny i sposób odczytywania ludzkiego ciała jako „Boskiego tworu” stawały się dla uczestników pokazów moralną i religijną lekcją. Napominały o marności życia i przemijalności wszystkich bytów.”

Symboliczny teatr anatomiczny w jaki zamieniło się wnętrze fromborskiego muzeum wypełniły modele anatomiczne, preparaty anatomopatologiczne, podręczniki i szkice. Powstały one na przestrzeni ostatnich dwustu lat, ilustrując poszerzającą się wiedzę na temat anatomii, stanowiąc równocześnie reminiscencję ewolucji poglądów na temat ciała, jego funkcji i zmianom jakim ulega w czasie choroby.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie [obszerny zbiór preparatów anatomopatologicznych doskonale znanych z nazw, objawów i skutków, których widok dostępny jest na co dzień jedynie lekarzom], Muzeum w Kwidzynie oraz ze zbiorów Towarzystwa Historyczno-Muzealnego „Powiśle” w Sztumie [ciekawe szkielety zwierzęce], a także ze zbiorów prywatnych.

Na wystawie nie zabrakło również obiektów z Muzeum GUMed. Są nimi modele anatomiczne, pochodzące wykonane z wosku, gipsu i stali. Ciekawym eksponatem jest model narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej wykonany z tworzywa sztucznego, wyprodukowany najprawdopodobniej w latach 70 ubiegłego wieku.

Ekspozycja w Szpitalu Św. Ducha jest podróżą w przeszłość, jeszcze jednym wspomnieniem medycyny naszych dziadków i rodziców. Niekiedy również naszej młodości. Upływ czasu nie zawsze jest miły, ale wakacyjny nastrój i urokliwość fromborskiego muzeum mogą wywołać tylko uśmiech i nastrój pogodnej melancholii.

Podróż samochodem od Fromborka trwa od 1,5 do 2 godzin w zależności od utrudnień w ruchu.

Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30. – 17.00, trwać będzie do maja 2019 r.

muzealna_półka_2018.08.a.jpg
muzealna_półka_2018.08.b.jpg
muzealna_półka_2018.08.c.jpg
muzealna_półka_2018.08.d..jpg