grudzień 2016 – Kronika czynu partyjnego, 20 maja 1978 r.

StartTajemnice z muzealnej półki2016/2017grudzień 2016 – Kronika czy...

grudzień 2016 – Kronika czynu partyjnego, 20 maja 1978 r.

8.12.2016

Pamiątki zgromadzone w muzeach uczelnianych, do których zalicza się również Muzeum GUMed [jest ono członkiem instytucjonalnym Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, powstałego w 1914 r.] nie zawsze odzwierciedlają li tylko dzieje nauki lub historię poszczególnych uniwersytetów, politechnik lub akademii. Niekiedy, muzealia [w myśl ustawy o muzeach, rozdział 4, art. 21. 1. muzealiami są rzeczy ruchome i nieruchomości stanowiące własność muzeum i wpisane do inwentarza muzealiów. Muzealia stanowią dobro narodowe] odnoszą się do osób, wydarzeń, procesów historycznych lub zjawisk kulturowych dotyczących uczelni.

Przykładem takiego właśnie obiektu w zbiorach Muzeum GUMed jest „Kronika czynu partyjnego 20 maja 1978 r.” jaki został zorganizowany w Państwowym Szpitalu Klinicznym [PSK] nr 1 Akademii Medycznej w Gdańsku. Tom w twardej oprawie, tytuł na okładce został starannie wykreślony przy użyciu szablonu, podobnie jak informacja na temat przebiegu „czynu”. Uczestniczyły w nim 674 osoby, w tym członków organizacji partyjnej [PZPR] 65, 14 członków organizacji młodzieżowej ZSMP, 63 osoby tzw. aktywu związków zawodowych. Każda z osób przepracowała – wg Kroniki – 4 godziny.

Efekt prac zadziwia i jednocześnie rozbawia: „w Instytucie Chirurgii wykonano dodatkowo 6 zabiegów operacyjnych, specjalne zespoły lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego pracowały na bloku operacyjnym i oddziałach społecznie”, ponadto: „z terenu całego szpitala zebrano złom, który sprzedano w ilości 5 ton” oraz „naprawiono 20 starych materaców”. To oczywiście nie jedyne efekty „czynu”. Akcje takie były popularne w okresie PRL, miały wyrażać poparcie społeczeństwa dla ustroju i wolę wspólnej pracy. Traktowane je, powszechnie jak zło konieczne, mniej lub bardziej skutecznie unikano uczestnictwa w tego typu akcjach.

„Kronikę…” ilustrują zdjęcia, których dodatkową wartość stanowi uchwycenie w obiektywie już nie istniejących budynków i uliczek w obrębie Szpitala Klinicznego [UCK]. Na ilustracji przedstawionej poniżej w głębi budynek klinik wewnętrznych na pierwszym planie nieistniająca już skarpa i droga – obecnie w obrębie placu budowy CMN. Na twarzach uczestników „czynu” można dopatrzyć się uśmiechów być może świadczących o znacznym dystansie do całego przedsięwzięcia.

Po prawie, a może tylko, trzydziestu latach Kronika stanowi unikalne świadectwo czasów bardzo blisko poprzedzających wydarzenia sierpniowe 1980 r.

„Kronika…” została przekazana do Muzeum GUMed z Biura Obsługi Rektora

tajemncie_z_muzealnej_pólki_2016.12._okładka.jpg
tajemnice_z_muzealnej_półki_2016.12._tekst.jpg
skanowanie0001_(2).jpg