8.02.2017
Tajemnice z muzealnej półki wyjątkowo przedstawiają obiekt niezwiązany z historią GUMed lub dziejami medycyny i historii. Zaledwie przed kilku dniami dotarła do Muzeum paczka z dwudziestoma egzemplarzami unikalnego i ważnego wydawnictwa.
W maju 2015 r. podczas uroczystości odnowienia doktoratu prof. Krzysztofa Pomiana na Uniwersytecie Warszawskim podjęto decyzję o wydaniu w języku polskim trzeciego rozdziału Jego książki Le Musée: une historie mondiale. Całość bardzo obszernej, monumentalnej pracy opublikowana zastanie przez wydawnictwo Gallimard. Przedstawiony P.T. Czytelnikom rozdział nosi tytuł Muzea i narody w Europie Środkowej. Przed pierwszą wojną światową. Przedstawia obraz kształtowania się muzeów i ich ewolucji z form mniej lub bardziej przypadkowych kolekcji ku placówkom będącym pierwowzorami współczesnych muzeów i galerii. Publikacja jest bogato ilustrowana. Prof. Krzysztof Pomian uważany jest za światowy autorytet w zakresie zjawiska kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Jego książka Zbieracze i osobliwości: Paryż – Wenecja XVI–XVIII wiek z 1996 r. weszła na stałe do światowego kanonu publikacji poświęconych fenomenowi kolekcjonerstwa.
Dzieło prof. Krzysztofa Pomiana wydano staraniem Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych [SMU], którego członkiem instytucjonalnym jest Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytelników zainteresowanych lekturą tej publikacji prosimy o kontakt z Muzeum.