8.09.2014
O znaczeniu historii choroby – podstawowego dokumentu dotyczącego pobytu chorego w klinice bądź szpitalu nikogo nie trzeba przekonywać. Studenci wszystkich kierunków uczelni medycznych informowani są o roli historii choroby i konieczności prawidłowego jej prowadzenia, którą to umiejętność studenci nabywają podczas żmudnych ćwiczeń.
Postęp technologiczny zmienił jej formę, oraz sposoby prowadzenia. Ołówek i pióro zastąpiła klawiatura komputera lub ekran dotykowy. Przyszłość przyniesie zapewne kolejne modyfikacje i zmiany odpowiadające duchowi czasów i zmieniającej swe oblicze medycynie.
Parząc w przeszłość warto pamiętać, że idea prowadzenia dokumentacji medycznej sięga daleko w przeszłość. Już Hipokrates i Abu Bakr Muhammad ibn Zakarijja ar-Razi, znany również jako Rhazes (ur. 865, zm. 925) postulowali obserwowanie i notowanie stanu chorego. Z biegiem czasu i rozwoju medycyny prowadzenie historii choroby stało się podstawą pracy lekarza.
W naszym cyklu Tajemnic z muzealnej półki przedstawiamy podręcznik zatytułowany “Wzór Historii Choroby” opracowany przez dr Feliksa Bolechowskiego będący, jak nazwa wskazuje, niezbędnym dla prawidłowego, wzorowego sporządzenia dokumentacji chorego podczas ćwiczeń klinicznych. Publikacja wydana metodą powielaczową przez Koło Medyków Stowarzyszenia Samopomocy Studentów Medycyny Uniwersytetu Poznańskiego [w skrócie Koło Medyków S. S. S. M. P. U.] w 1948 r. Czytając to wydawnictwo warto pamiętać, że w roku publikacji wciąż bardzo dotkliwie studenci lekarze odczuwali braki podręczników w języku polskim.
Przedstawimy okładkę oraz uwagi końcowe autora. Pomimo upływu lat wiele z nic wydaje się wciąż aktualnymi. I troszeczkę łezka w oku się kręci na wspomnienie własnych zmagań z historiami pisanymi podczas studiów pod okiem surowych asystentów.
Przedstawiony podręcznik przekazany został z Biblioteki Głównej GUMed.