8.11.2013
Tajemnice z muzealnej półki: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic, które kryją muzealne półki. Podobnie jak w roku ubiegłym każdego ósmego dnia miesiąca będziemy prezentować wybrany obiekt z kolekcji Muzeum GUMed. Zostaną one również, zaprezentowane podczas specjalnej wystawy jesienią przyszłego roku. Tymczasem zapraszamy, szczególnie Koleżanki i Kolegów Studentów do wizyty w Muzeum GUMed i zapoznania się z wystawą stałą oraz trwającą do połowy listopada ekspozycją obiektów prezentowanych w cyklu „tajemnice z muzealnej półki” w roku akademickim 2012-2013.
Wynalezienie i wprowadzenie do codziennego stosowania strzykawki i igły zrewolucjonizowało medycynę w drugiej połowie XIX wieku. Kolejne odkrycia związane z zasadami bezpiecznego podawania leków drogą iniekcji wymogły opracowanie wytycznych postępowania, które po licznych oczywistych modyfikacjach obowiązują do dziś. Między innymi dotyczą one jałowości używanych do iniekcji strzykawek i igieł. Współcześnie, w dobie sprzętów jednorazowego użytku, uporano się z wieloma problemami, z jakimi medycyna borykała się jeszcze 60 lat temu. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku dzięki antybiotykom odnotowano niespotykane dotąd sukcesy w leczeniu chorób do tej pory dziesiątkujących populację ludzką – np. gruźlicy. Gwałtownie wzrosła liczba wykonywanych zastrzyków. Konieczna stała się łatwa i masowa metoda sterylizacji strzykawek i igieł, ówcześnie wielokrotnego użytku.
Przedstawiamy pojemnik do sterylizacji igieł wyprodukowany przez firmę MARTIN około 1950 r. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej oraz szkła [krążek umieszczony w części centralnej pojemnika]. Jednorazowo możliwe było sterylizowanie 48 igieł. Na fotografii można również dostrzec mandryny służące do oczyszczania kaniuli z osadzających się w niej drobin krwi, wody i leków.
Prezentowany eksponat jest darem prof. dr hab. Marii Dudziak.