8.01.2014
W styczniu 2014 roku na muzealnej półce znajdujemy ultradźwiękowy detektor tętna UDT 10 wyprodukowany przez zakłady TECHPAN. Pełna nazwa producenta Zakład Doświadczalny „Techpan” IPPT PAN, a szczególnie rozwinięcie skrótu: Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, intrygują i budzą szacunek. Zakład mieścił się w Puławach, gdzie funkcjonuje do dziś, pod inną nazwą, produkując również sprzęt medyczny.
Prezentowane urządzenie rozpowszechnione i do dziś stosowane przez położników w celu monitorowania przebiegu ciąży skonstruowano i wyprodukowano w 1978 r. Pozwalało ono na wygodną nieinwazyjną ocenę tętna płodu. Wielokrotnie pomagało lekarzom w wyborze sposobu prowadzenia ciąży i porodu. W pamięci personelu oddziałów położniczych, studentów, a przede wszystkim przyszłych mam zapisał się towarzyszący jego pracy charakterystyczny dźwięk oddający bicie serca płodu.
W zbiorach Muzeum GUMed znajduje się ultradźwiękowy detektor tętna UDT 10 przekazany przez prof. Marię Korzon i dr. Tadeusza Korzona.