8.01.2013
Każdego ósmego dnia miesiąca – na pamiątkę daty utworzenia naszej Uczelni – prezentujemy wybrany eksponat ze zbiorów Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po roku wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie z okazji Europejskiego Dnia Dziedzictwa Akademickiego obchodzonego 18 listopada. Dziś przyszedł czas na komputer, który w ciągu zaledwie kilkunastu lat stał się nieodzownym narzędziem współczesnej medycyny. Udoskonalenie tych urządzeń następowało w ogromnym tempie, zwiększał się również zakres ich wykorzystania. O skali zmian może świadczyć komputer wyprodukowany zaledwie dwadzieścia lat temu, dziś cenny eksponat w Muzeum GUMed.
Produkcję modelu Hewlett-Packard 85B rozpoczęto w 1983 roku. Dysponował on czarno-białym ekranem o przekątnej 5 cali i pamięcią RAM 32K. Programy oraz dane przechowywano na kasecie przypominającej kasetę magnetofonową (w tym samym czasie na targach muzycznych MIDEM w Cannes zaprezentowano pierwszy odtwarzacz CD. Muzyki słuchano z kaset lub płyt “winylowych”). Komputer ten wyposażony był również w czarno-białą drukarkę. W chwili rynkowej premiery kosztował 2995 dolarów.
Egzemplarz HP 85B eksponowany w Muzeum GUMed, został przywieziony do Polski przez prof. Czesława Stobę, ówczesnego kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej z USA. Przez kilka lat wykorzystywany był m.in. do prowadzenia kartotek pacjentów Kliniki.
Rozwój komputerów powoduje nieustanną konieczność unowocześniania posiadanego sprzętu, a co za tym idzie – pozbywania się modeli przestarzałych. Trafiają one często do magazynów lub nikną bezpowrotnie w oceanie technologicznych śmieci. Zachowane egzemplarze modeli z początków ery komputerów są dlatego rzadkie i cenne.