maj 2013 - Anons z "Polskiej Gazety Lekarskiej"

StartTajemnice z muzealnej półki2012/2013maj 2013 - Anons z "Polskie...

maj 2013 - Anons z "Polskiej Gazety Lekarskiej"

8.05.2013

Na tysiącach bibliotecznych półek rozsianych po całym świecie kurz powoli pokrywa tomy encyklopedii, słowników i almanachów. Tak chętnie redagowane i używane jeszcze kilka lat temu pozycje książkowe, dziś odchodzą w zapomnienie, wyparte przez internetową wyszukiwarkę. Dzięki niej… wszyscy wiedzą jakie są jej możliwości i googlują w dzień i w nocy. “Jeśli nie ma czegoś w Googlach, to nie istnieje” mówi jedno ze współczesnych powiedzonek, a w świecie medycznym można usłyszeć o zasięgnięciu opinii dr. Google.

Niemal 100 lat temu tylko fantaści tworzyli wizje nowego świata, opartego o wyrafinowaną technikę i technologię. W 1922 r. opublikowano manifest krakowskiej awangardowy “Miasta, masa, maszyna”. W tym samy roku na łamach „Polskiej Gazety Lekarskiej” w numerze 27 znalazł się przedstawiony poniżej anons. Dzięki istnieniu “Instytutu pomocniczego dla badań naukowych” możliwe było usprawnienie pracy naukowej, pozwalające badaczowi skupić się na eksperymentach lub próbach klinicznych. Czas zaoszczędzony poprzez zlecenie “załatwienia zestawień literackich (podania źródeł lub streszczenia)” osobie trzeciej był prawie bezcenny. “Prawie” wiedeński Instytut, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, żądał odpowiedniej opłaty ze swe usługi. Nie wiemy niestety jak wielu lekarzy skorzystało z oferowanych usług. Informacja taka powiedziałby wiele na temat ówczesnej pracy naukowej.

Na ilustracji widać, że “Polska Gazeta Lekarska” dotrwała do naszych czasów pożółkła i nieco pomięta. Została znaleziona na podłodze jednej z sal tzw. Starej Anatomii, czyli Atheneum Gedenense Novum, tuż przed remontem budynku, wśród innych papierów, niepotrzebnych sprzętów i śmieci. Dziś jest eksponowana w naszym Muzeum.

Każdego ósmego dnia miesiąca – na pamiątkę daty utworzenia naszej Uczelni – prezentujemy wybrany eksponat ze zbiorów Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po roku wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie z okazji Europejskiego Dnia Dziedzictwa Akademickiego, który jest obchodzony 18 listopada.


skanowanie0006.jpg